Мистецтво і культура

Реалізація державної політики у сфері культури є важливою умовою формування і функціонування в Україні соціальної правової держави відповідно до сучасних світових і європейських стандартів, утвердження в українському суспільстві засад гуманізму і демократії, збереження та подальшого розвитку культурного потенціалу району, відродження народної творчості, популяризації національних звичаїв та обрядів.

Культурне обслуговування населення району здійснюють 46 клубних закладів, в тому числі 1 районний будинок культури, 17 сільських будинків культури і 28 сільських клубів; централізована районна бібліотечна система у складі центральної районної бібліотеки та 40 бібліотек-філій; 4 дитячі школи мистецтв; 7 музеїв, 1 з яких має звання „народний”; 17 народних самодіяльних колективів та 2 зразкових.

А саме:


 • народний інструментальний ансамбль „Рапсодія” – керівник Л.Дубенко;
 • народний ансамбль пісні і танцю “Дружба” – художній керівник А.Іллар,  балетмейстер М.Мовнар, керівник оркестру М.Петрушевський;
 • народний вокальний ансамбль “Ужанка” – керівник В.Голянич;
 • народний ансамбль народної пісні “Цинторія”- керівник Е.Сівак;
 • народний вокально-інструментальний ансамбль “Рідна пісня” – керівник С.Раховський;
 • зразкова дитяча вокальна студія „Намисто” – керівники Сергій та Тетяна Раховські (ці колективи діють при районному будинку культури);
 • народний вокальний ансамбль “Зустріч” клубу с.Чабанівка – керівник М.Желізняк:
 • народний вокальний ансамбль “Джерело” будинку культури  с. Худльово – керівник В.Сентипал;
 • народний ансамбль угорської народної пісні “Ружа” будинку культури  с. Тийглаш – керівник Ч.Сикора;
 • народний ансамбль народного танцю “Ритм” будинку культури с. Есень – керівник Т.Сабов;
 • народний чоловічий вокальний ансамбль “Бетяри” будинку культури  с. Сторожниця – керівник С.Рябець;
 • народний вокально-хореографічний ансамбль “Словенка” дитячої школи мистецтв смт Середнє – керівник С.Симочко, балетмейстер О.Хижун;
 • народний хор “Виноградар” будинку культури смт Середнє – керівник Л.Ленарт;
 • народний театр будинку культури с. Р.Комарівці – керівник М.Гурніш;
 • народний вокальний ансамбль „Оріховчанка” клубу с. Оріховиця - керівники Т.Раховська, С.Раховький;
 • народний вокальний чоловічий ансамбль „Карпатські голоси” клубу    с. Оноківці - керівник Й.Черевко;
 • народний вокальний ансамбль „Материнка” будинку культури   с. Кам’яниця -керівник Т.Раховська;
 • народний фольклорний ансамбль „Газдині” будинку культури    с. Пацканьово -керівник М.Панько;
 • зразковий дитячий хореографічний ансамбль „Потічок” будинку культури с. Кам’яниця  - керівник Л.Петрицька.

Діє 389 клубних формувань, з них для дітей і підлітків – 181: колективів художньої самодіяльності – 282, де задіяно 3105 учасники, з них для дітей і підлітків – 141, в яких учасників 1525 чол.; любительських об’єднань та клубів за інтересами – 97, в яких 1137 учасників,  10 – дискотек.

Районний організаційно-методичний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи (РОМЦНТ і КОР) відділу культури здійснює організаційно-методичне керівництво діяльністю установ культури та мистецтва району, надає методичну і практичну допомогу в освоєнні нових форм методів роботи, вивчає й узагальнює передовий досвід роботи.

У районі традиційними стали фестивалі та свята, які були започатковані декілька років тому і прижилися по сьогоднішній день.

В грудні місяці, зазвичай, відбувається обласне свято під назвою „Словацький бетлегем”, яке організовує обласна культурно-освітня організація „Матіца Словенска” (голова - Й.Й.Гайніш). В рамках цього свята проводиться конкурс за трьома номінаціями: „Кращий словацький бетлегем”, „Кращий колектив словацьких колядників” та „Кращий колектив, що здійснює постановку театралізованої різдвяної сценки на словацькій мові”. В святі беруть участь колективи з різних місцевостей Закарпаття, де компактно проживають словаки.

Районний огляд-конкурс „Закарпатський Вертеп” проводиться на початку січня в районному будинку культури і збирає колядницькі колективи, вертепи та бетлегеми різних національностей, які проживають в нашому районі. Журі відбирає кращі колективи на обласний огляд-конкурс.

На базі будинку культури с. Кам’яниця відділ культури райдержадміністрації спільно з  відділом у справах молоді та спорту та управлінням соціального захисту населення проводить перший районний етап Всеукраїнського конкурсу-фестивалю „Таланти багатодітної родини”. В фестивалі беруть участь діти з багатодітних сімей району, які мають можливість розкрити свої таланти.

До Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва традиційно проводиться районне свято „Серце на долонях людям подаруй”, де відмічають та нагороджують кращих працівників культури району.

Обласний конкурс словацької народної пісні „Золотий соловей” проходить в травні місяці вже сімнадцять років поспіль. Засновником конкурсу є управління культури Закарпатської облдержадміністрації, відділ культури Ужгородської райдержадміністрації, Середнянська дитяча школа мистецтв та обласна культурно-освітня організація „Матіца Словенска” на Закарпатті (голова - Й.Й. Гайніш). Основними завданнями конкурсу традиційно є виявлення і підтримка юних талантів. Змагання проходить в трьох вікових категоріях дітей до 18років.

Обласний конкурс українського художнього слова ім. Івана Ірлявського „Моя весна” відбувається у травні-червні місяці в смт Середнє на базі дитячої школи мистецтв. Конкурс проводиться з метою виявлення та популяризації оригінальних за змістом і формою творів українських та закарпатських письменників і поетів, самобутніх авторів-виконавців, встановлення творчих контактів з представниками громадських  і культурних організацій та творчими спілками.

1 червня 2015 року в будинку культури села Кам’яниця започатковано районний фестиваль хореографічного мистецтва „Кришталевий черевичок”, присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Фестиваль покликаний сприяти подальшому розвитку народного хореографічного мистецтва, відродженню і популяризації народних танців Закарпаття.

Районне свято закарпатської народної пісні „Коли собі заспіваю” проходить в липні-серпні місяці, започатковане працівниками культури с. Худльово. Свято по черзі проводиться у різних селах району і виконує місію відродження, збереження, популяризації народної пісні, народної творчості, обрядів, традицій, звичаїв.

Обласний фестиваль угорського народного мистецтва „Угорські візерунки” відбувається в серпні – жовтні місяці упродовж багатьох років у різних населених пунктах області, де компактно проживає угорське населення. На території Ужгородського району свято було проведено у селах Есень, В.Добронь, П.Комарівці.

Обласний фестиваль словацького народного мистецтва „Словенська веселіца” зазвичай збирає гостей у вересні місяці. Започаткували свято у           с. Сторожниця Ужгородського району і щороку передають естафету з району в район, де компактно проживає словацьке населення.

Районний фестиваль „Середнянське винобрання” проходить у вересні-жовтні місяці після збору винограду, в рамках свята Дня селища в смт Середнє. На свято запрошуються винороби району, які демонструють старовинні звичаї виготовлення вина.

Не менш успішний районний фестиваль „Добронська папріга” у с. Мала Добронь - закарпатській вотчині цієї диво-рослинии.

Урожай паприки у Доброні збирають наприкінці серпня на початку вересня, тож фестиваль проходить у вересні-жовтні місяці.

Неможливо оминути Тийглашське свято угорської народної пісні та музики, яке було започткаване у 2011 році з метою збереження угорського фольклору, народної пісні, музики, танців, передачі молодому поколінню традицій народу та його надбань. Вже традиційно воно проводиться кожного року в кінці вересня.

Закладами культури проводяться такі традиційні масові заходи як: Новорічні вечори, дитячі ранки, щедрування, колядки. Колядницькі колективи, бетлегеми 7-8 січня з привітаннями та побажаннями ходять вітаючи від хати до хати в кожному селі району. Вже традиційно діють колективи, які мають в своєму репертуарі десятки місцевих колядок. Програма  колядницьких груп цікава та різноманітна, як і звичаї в кожному селі.

З січня по травень в закладах культури району проходять огляди-конкурси колективів художньої самодіяльності та виставки робіт народних умільців.

Кращі колективи художньої самодіяльності сільських клубних закладів, приймають участь у районному творчому концерті-звіті.

В зв’язку з подіями на сході України постійно відбуваються  благодійні акції в підтримку бійців в АТО.

19 листопада 2015 урочисто відкрили в с. Оріховиця меморіальну дошку на честь Руслана Семчище, загиблого у зоні проведення антитерористичної операції на Сході України.

В цьому році почали відзначати на високому державному рівні День захисника України

Святкові концерти, розважальні програми, театралізовані свята проходять у всіх клубних закладах району з нагоди державних та професійних свят України, ювілейних дат: Дня Соборності України+, Св. Валентина, до Дня молоді та Дня Конституції України, До Дня Незалежності України та Дня державного прапора тощо.

Працівники культури району беруть активну участь в духовному житті краю. Разом з релігійними конфесіями до Великодніх свят проводять багато заходів, зокрема - „Хресна дорога”,  театралізоване дійство „Страждальна мати”.

Колективи художньої самодіяльності БК с. Тийглаш співпрацюють з католицькою та реформаторською громадами села. Упродовж року колективи беруть участь у заходах пам’яті сталінських репресій, які проходять  у дворі реформаторської церкви, у святкуванні свята Св.Іштвана, Різдва Богородиці, Воздвиження Чесного Хреста в римо-католицькій церкві.

Методистами районного організаційно-методичного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи відділу культури щороку організовується районна виставка писанок та пасхальних серветок  „Писанковий дивосвіт”.

Ця ж виставка надалі експонується у фойє районної ради, де проводиться майстер-клас, представлена різна техніка виготовлення писанок, вишиті рушники, серветки, вироби з бісеру народних умільців Ужгородського району.

Працівники районного організаційно-методичного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи відділу культури представляють кращі роботи майстрів та народних умільців району на Міжнародній виставці-ярмарку „Тур’євроцентр – Закарпаття „ і туристичному фестивалі „Євро Карпати”, а також  на виставці до Дня Добросусідства, яка проходить на території пункту пропуску  „Малий Березний – Убля”.

Увійшло в практику проведення працівниками культури свят села, які включають в себе широку концертну програму, виставки робіт народних умільців, виставки квітів, спортивні змагання, конкурси, вечори молоді.

Упродовж року працівниками культури району приділяється належна увага роботі з людьми похилого віку та з людьми з обмеженими фізичними можливостями.

В міському територіальному центрі для одиноких і непрацездатних громадян дають концерти колективи художньої самодіяльності району. Для дітей з обмеженими фізичними можливостями проводяться новорічні дитячі ранки за підтримки управління праці та соціального захисту населення. Колективи художньої самодіяльності с.В.Добронь не забувають вітати зі святами мешканців будинку пристарілих „Рехоботх” і дитячого будинку милосердя „Добрий самаритянин”. Силами колективів художньої самодіяльності БК с.Тийглаш щорічно проводиться благодійний концерт для вихованців спеціалізованої школи-інтернат с.Часлівці.

Як бачимо, відділом культури райдержадміністрації приділяється належна увага розвитку культур національних меншин.

В районі діють 16 клубів та 16 бібліотек, які обслуговують угорське населення, 4 клуби і 4 бібліотеки, які обслуговують словацьке населення, 2 сільських будинки культури, які обслуговують ромське населення. В цих закладах працюють 61 аматорських колективів, в яких 725 учасників, в тому числі дитячих колективів – 24, в них учасників – 217:

угорських колективів – 53, учасників – 604;

у т. ч. дитячих –24, учасників – 217

словацьких колективів – 6, учасників – 101

ромських колективів – 2, учасників – 20

4 колективи художньої самодіяльності мають почесне звання “народний”.

При відділі культури діє кординаційна рада, на засіданнях якої обговорюються актуальні проблеми національних меншин, питання планування та проведення різнопланових заходів.

Установи культури підтримують зв’язки з національними культурними товариствами і разом з ними у тісній співдружності проводять різні культурно-мистецькі акції. Традиційними стали обласні свята і фестивалі угорської, словацької, ромської культури, виставки образотворчого і декоративно-ужиткового мистецтва, в яких беруть участь офіційні делегації та мистецькі колективи із зарубіжніх країн. А кращі колективи району є постійними учасниками та гостями різноманітних фестивалів і свят в Угорщині, Словаччині, Румунії, Польщі та інших країнах зарубіжжя.

Систематично в районі проводяться виставки творів майстрів і народних умільців народного декоративно-прикладного мистецтва угорських, словацьких художників Ужгородщини.

З метою утвердження діалогу культур, підтримки і розвитку культурного розмаїття етносів Ужгородщини щорічно проводяться фестивалі національних культур, які сприяють підтримці громадських ініціатив, спрямованих на утвердження принципів міжнаціонального миру і злагоди, створенню умов для задоволення потреб національних меншин, відродженню та збереженню культурної спадщини, мови підвищення виконавської майстерності діючих мистецьких колективів.

До розгалуженої системи закладів культури Ужгородського району відносяться і 4 дитячі школи мистецтв в смт Середнє, с. Коритняни, Тарнівці, Мала Добронь, у яких навчається 145 учнів.

З метою задоволення потреб учнів із числа національних меншин в ДШМ створені виконавські колективи різних жанрів і форм, основу репертуару яких складає народна музична творчість відповідної культури. В класах практикується навчання грі на традиційних музичних інструментах: цитрі, цимбалах, скрипці. В системі ДШМ є певні напрацювання у міжнародному співробітництві. Мистецькі школи приймають участь у культурному житті Угорщини, Словаччини.

Діє в районі 7 музейних закладів: В.Добронський народний етнографічний музей, музей бойової слави смт Середнє, краєзнавчий музей  с. Великі Лази, Пацканівська хата–музей, історично-краєзнавчий музей с. Коритняни, Паладькомарівецький краєзнавчий музей, Гойдошський історичний музей.

Ці заклади гідно виконують місію збереження, вивчення пам’яток історичної, матеріальної та духовної культури, народного мистецтва і залучення громадян до національної історичної і культурної спадщини.

Відповідно до положень Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини у 2015 році відділом культури районної державної адміністрації створено комісію зі збору, обробки та складання орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Ужгородського району.

Відповідними фахівцями розпочато роботу щодо формування списків, збереження та популяризації елементів нематеріальної культурної спадщини  району.


Фестивалі та свята Ужгородського району:

 • районний огляд-конкурс „Закарпатський Вертеп” (м. Ужгород, районий будинок культури – січень);
 • районний фестиваль „Таланти багатодітної родини” (с. Кам’яниця -березень);
 • обласний конкурс читців-декламаторів українського художнього слова „Моя весна” імені Івана Ірлявського (смт. Середнє – травень);
 • обласний конкурс словацької народної пісні „Золотий соловей” (смт Середнє – травень);
 • районний фестиваль хореографічного мистецтва „Кришталевий черевичок” (с. Кам’яниця – червень, раз у два роки);
 • районний фестиваль русинської пісні „Коли собі заспіваю“ (с. Худльово –липень-серпень);
 • районний фестиваль „Добронська папріка” (с. М. Добронь – вересень);
 • обласний фестиваль словацького народного мистецтва „Словенська веселіца” (с. Сторожниця – вересень).
 • обласний фестиваль угорського народного мистецтва „Угорські візерунки” (с.Есень,В.Добронь,П.Комарівці – серпень-жовтень);
 • районний фестиваль угорської народної пісні та музики (с. Тийглаш – вересень);
 • районний фестиваль „Середнянське винобрання” (смт Середнє – вересень-жовтень);
deneme bonusu casino 1xbet giriş canlı poker siteleri canlı rulet oyna sweet bonanza oyna casino siteleri
Видео-урок по установке Joomla 3.3 на Денвер.