На виконання рішення третьої сесії сьомого скликання Ужгородської районної ради 04.03.2016 № 58 щодо стану виконання у 2018 році заходів Програми розвитку туризму та рекреації в Ужгородському районі на 2016-2020 роки повідомляємо наступне.
Туризм - є одним із пріоритетів розвитку району.
Основною метою розвитку туристично-рекреаційного комплексу району є створення конкурентоспроможного туристичного продукту, поліпшення якості та доступності рекреаційних і туристичних послуг.
На сьогодні мережа туристично-рекреаційних, готельних, санаторно-оздоровчих закладів району нараховує 18 об'єктів, в тому числі 5 сільських садиб. Тут одночасно можуть відпочити понад 1200 осіб.
Щомісячно здійснюється моніторинг основних показників розвитку туристично-рекреаційної галузі та готельного господарства, де відслідковується. кількість відпочиваючих, кількість туроднів, обсяг наданих туристичних послуг, сплата до бюджетів всіх рівнів та інше.
Так, за 2018 рік район відвідало 27,0 тис.туристів проти 19,2 тис.чол. у 2017 році. Зріс обсяг наданих туристичних послуг на 50,1 % і складає 85,4 млн.грн. Суб'єктами туристичної діяльності до бюджетів всіх рівнів надійшло 9,0 млн.грн. проти 7,7 млн.грн., що надійшли у 2017 році.
Туристичного збору сплачено 295,5 тис.грн., проти 282,7 тис.грн. за 12 місяців 2017 року.
Слід зазначити, що на даний час частина закладів знаходиться в стадії реконструкції та розбудови з метою створення належної матеріально-технічної бази та створення сучасних умов для відпочиваючих.
Протягом останніх років здійснюється реалізація масштабних інвестиційних проектів: санаторного комплексу „Деренівська купіль" та готельно-санаторного комплексу „Термал-Стар" с. Н.Солотвино. В даниу санаторно-курортних закладах ефективно використовуються термальні (мінеральні) води, які є привабливою складовою для відпочиваючих.
З метою популяризації туристичного потенціалу район приймає участь у виставково-ярмаркових заходах, семінарах, конференціях.
21-22 вересня 2018 року відбулася найбільша в області XVIIМіжнародна туристична виставка-ярмарок „Турєвроцентр-Закарпаття 2018", де район спільно із суб'єктами туристичної галузі представив наявний туристичний потенціал та можливості розвитку туристичної індустрії.
Кращі суб'єкти туристичної галузі презентували свої заклади на загальонорайонному стенді, це зокрема: санаторний комплекс „Деренівська купіль", санаторно-оздоровчий комплекс „Термал-Стар" с. Н.Солотвино готельно-ресторанні комплекси „Камелот" с. Кам'яниця та „Європа" с. Соломоново, окремим рекламно-інформаційним стендом був представлений туристичний комплекс „Богольвар" ДП „Вей Макс" с. Анталовці.
Участь у туристичній виставці-ярмарку „Тур'євроцентр-Закарпаття 2018" дала можливість суб'єктам установити нові та підтримати існуючі ділові контакти, отримати інформацію про нові тенденції розвитку у сфері туризму, укласти нові угоди про співпрацю.
06.09.2018 був проведений семінар „Сільський туризм. З чого розпочати і як досягти успіху", учасниками якого були представники органів місцевого самоврядування, господарі сільських садиб, жителі району, які на сьогодні є безробітними. Цікавий за тематикою семінар викликав неабияку зацікавленість з боку учасників займатися діяльністю в сфері сільського туризму.
У рамках виконання заходів „Програми розвитку туризму і курортів у Закарпатській області на 2016-2020 роки" департаментом економічного розвитку і торгівлі Закарпатської облдержадміністрації 19-20 грудня 2018 був проведений навчальний тренінгу на тему:„Створення бездоганного сервісу адміністраторами готелю" в якому адміністратори готельних закладів району прийняли участь.
Згідно заходів програми розвитку туризму та рекреації в Ужгородському районі на 2016-2020 були виготовлені туристичні рекламні журнали з назвою „Ужгородщина туристична", в якому максимально представлено туристично-рекреаційний потенціал району, історичні пям'ятки району, гастрономічні та культурні заходи району, а також сувенірна продукція.
В області сформований та затверджений календар туристичних подій, до якого включені районні фестивалі, такі як:
„Яблуневий фестиваль" с. Сторожниця;
„Доброньська папріка" с. В.Добронь;
„Середнянське виноробство" смт. Середнє;
фестиваль „М'яса і пива" с. Кінчеш та інші.
З метою покращення туристичного іміджу, створення нових туристичних продуктів та збільшення кількості відвідувачів в районі був розроблений, пройшов конкурсний відбір і на сьогодні фінансується за рахунок коштів, отриманих від ЄС в рамках Програми підтримки секторальної політики проект регіонального розвитку „Про реалізацію проекту регіонального розвитку „Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття шляхом реставрації пам'ятки архітектури національного значення - Невицького замку (перша черга невідкладних робіт)".
Сума коштів державного бюджету за проектом складає 4993,629 тис. грн.
Крім того, з метою облаштування відповідною інфраструктурою територій, прилеглих до туристичних об'єктів, проводиться робота по облаштуванню вело стоянки з електронним туристичним інфобоксом на об'єкті в'їзної арки на території Невицької сільської ради.
Встановлені інформаційно-вказівні знаки до об'єктів туристичної інфраструктури, зокрема, до Невицького та Середнянського замків.
Практично всі об'єкти туристичної інфраструктури облаштовані засобами для забезпечення потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, зокрема, встановлені пандуси, облаштовані санвузли та інше.
З метою запобігання нещасним випадкам та травматизму на туристичних об'єктах райдержадміністрацією спільно із навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Закарпатської області розроблено інструкцію щодо поводження населення на воді. На окремих водних об'єктах, де заборонено купання, встановлені відповідні знаки.
Органам місцевого самоврядування, на території яких знаходяться водні об'єкти та місця масового відпочинку людей, рекомендовано інструкцію щодо поводження населення на воді розмістити в місцях масового відпочинку та забезпечити належний санітарний стан даних територій.
Ужгородським міськрайонним відділом УДСНС України у Закарпатській області періодично проводяться комісійні обстеження місць масового відпочинку населення.