На виконання рішення третьої сесії сьомого скликання Ужгородської районної ради 04.03.2016 №57 щодо стану виконання у 2018 році заходів Програми формування позитивного міжнародного інвестиційного іміджу та розвитку транскордонного співробітництва в Ужгородському районі на 2016- 2020 роки повідомляємо наступне.
Інвестиційний клімат в районі, як і по Україні в цілому навіть в умовах нинішньої соціально-економічної та воєнно-політичної кризи починає поступово відновлюватись.
Станом на 01.07.2018 загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку району склав 115,4 млн.дол.США. Абсолютний приріст прямих іноземних інвестицій до початку року становить 6,6 млн. дол.. США. На одну особу приходиться 1614,0 дол. США інвестицій при середньому по області 268,7 дол. США.
Основу інвестиційного капіталу становить промисловість, на яку припадає 96,8% від загального обсягу вкладених прямих іноземних інвестицій у районі. З початку року найбільше інвестицій залучено ТОВ „Джейбіл Україна” (розбудова заводу, збільшення виробничих площ) та благодійним фондом „Мерсі-Фарм”, основним видом діяльності якого є фермерське господарство (вирощування овочів, пекарня). Залучення прямих іноземних інвестицій відбувалось з 23 країн світу.
У районі триває реалізація проекту зі створення індустріального парку „Соломоново” - сучасного індустріального комплексу з розвиненою інфраструктурою і логістикою території для розміщення підприємств виробників автокомпонентів.
Головними резидентами парку будуть високотехнологічні підприємства- виробники і постачальники авто компонентів, які можуть не лише організувати власне підприємство, але й залучити інших партнерів на кластерній основі.
У разі динамічного залучення учасників парку планується девелопмент незабудованої території парку площею 41 га, на якій відповідно до концепції та генерального плану передбачено будівництво понад 170 тис. кв. м виробничих площ, логістичної та інженерної інфраструктури, об’єктів сервісу, які забезпечать ефективну роботу учасників парку.
Проект створення індустріального парку „Соломоново” включає два етапи - створення повномасштабного виробництва автомобілів і організацію виробництва автокомплектуючих. Продукція, крім насичення внутрішнього ринку, дозволить істотно наростити експортний потенціал в автомобільній галузі, адже передбачається експорт 80-90 тисяч автомобілів на рік.
Повна реалізація проекту призведе до:
- збільшення обсягів виробництва автомобілів до 130 тис. одиниць на рік;
- створення до 6 тисяч нових робочих місць;
- залучення додаткових інвестиційних ресурсів (до 700 млн.дол.США);
- підвищення рівня імпортозаміщення продукції автомобілебудування з подальшим розвитком експортного потенціалу галузі;
- отримання доступу до технічних розробок кращих світових брендів, запровадження ресурсозберігаючих, екологічних та інноваційних технологій;
- створення науково-технічних центрів, інноваційних центрів та передумов для розвитку вітчизняних наукових розробок з можливістю подальшої імплементації у виробництво тощо.
Серед основних напрямків діяльності індустріального парку „Соломоново” на 2019-2020 роки заплановано продовження проведення активної маркетингової кампанії щодо залучення учасників парку, а саме: направлення інвестиційних пропозицій потенційним учасникам, ведення переговорів щодо розміщення виробництв із зацікавленими компаніями- виробниками автомобільних компонентів, позиціонування парку через дипломатичні представництва та міжнародні бізнес-асоціації, проведення презентацій проекту на міжнародних конференціях, форумах тощо, участь у роуд-шоу з метою представлення інвестиційного потенціалу України та індустріальних парків зокрема та ін. План розвитку інфраструктури, прогноз функціонування парку та соціально-економічний ефект залежатиме від кількості виробництв, розміщених на території індустріального парку.
Вдала реалізація проекту зі створення індустріального парку „Соломоново” надасть поштовх для розвитку вітчизняного автопрому та суміжних галузей, таким чином створивши потужний кластер інноваційного автовиробництва.
Для цього в регіоні вже існують відповідні передумови.
Наслідком поетапного впровадження ПрАТ „Єврокар” програми модернізації виробничих потужностей і освоєння нових промислових виробництв стало створення повномасштабного виробництва автомобілів, яке включає такі основні виробничі процеси як зварювання, фарбування та монтаж авто. Завод є унікальним грін-філд проектом, спрямованим на запровадження в Україні високотехнологічного автомобільного виробництва. Стратегічною метою проекту „Єврокар” є глибока інтеграція в європейську автомобільну промисловість.
Підприємство продовжує роботу в напрямку впровадження у виробництво нових, вдосконалених моделей автомобілів марки Skoda. 15 березня 2018 року на заводі розпочалось виробництво нового кросровера Skoda Каroq. Разом з тим, очікується поява ще однієї моделі у згаданому сегменті, завдяки чому вдасться значно наростити обсяги виробництва високотехнологічної продукції та розширити штат працівників.
ТОВ „Ядзакі Україна” у минулому році налагоджено виробництво електричних джгутів для автовиробників Audi та Jaguar@LandRover. Упродовж найближчих років підприємство здійснюватиме розширення виробничих потужностей завдяки диверсифікації постачальників та ринків збуту продукції. Так, протягом 2019-2020 років компанія планує подальше розширення виробничих потужностей, зокрема шляхом реалізації виробництва електричних джгутів для автовиробників Jaguar@LandRoverта VW, а також залучення іноземних інвестицій у розмірі близько 1,5 млн. євро.
У результаті реалізації нового інвестпроекту з розширення виробництва ТОВ „Джейбіл С.Ю.Л.” передбачається вкласти 55 млн.дол.США, що дозволить подвоїти виробничі потужності підприємства. Компанія планує розширення існуючої площі заводу майже вдвічі (на додаткових 20,4 тис. кв. м.) за рахунок зведення ще однієї будівлі поряд.
Завдяки залученню інвестиційного капіталу протягом останніх років здійснюється реалізація масштабних інвестиційних проектів: санаторного комплексу „Деренівська купіль” та готельно-санаторного комплексу „Термал- Стар” с. Н.Солотвино. В даних санаторно-курортних закладах ефективно використовуються термальні (мінеральні) води, які є привабливою складовою для відпочиваючих.
На завершальному етапі знаходиться розбудова туристичного закладу „Верховина” с.Кам’яниця.
З метою покращення туристичного іміджу, створення нових туристичних продуктів та збільшення кількості відвідувачів в районі був розроблений, пройшов конкурсний відбір і на сьогодні фінансується за рахунок коштів, отриманих від ЄС в рамках Програми підтримки секторальної політики проект регіонального розвитку „Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення - Невицького замку (перша черга невідкладних робіт)”. Сума коштів державного бюджету за проектом складає 4993,629 тис. грн.
З метою просування на зовнішній ринок інвестиційних можливостей регіону розроблено інвестиційні пропозиції Ужгородщини, які включено до обласного каталогу інвестиційних пропозицій для презентації на офіційних заходах (виставках, форумах, конференціях, тощо) та розміщено на сайті райдержадміністрації.
На виконання заходів Програми формування позитивного міжнародного інвестиційного іміджу та розвитку транскордонного співробітництва вУжгородському районі на 2016-2020 роки сесією районної ради протягом 2018 року було виділено 45 тис.грн. на підготовку та проведення Днів Добросусідства, що проходили на українсько-словацькому кордоні, та виготовлення сувенірної продукції.