Інформація про початок громадського обговорення проєкту рішення Середнянської селищної ради
Громадське обговорення проєкту рішення Середнянської селищної ради «Про перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області на Чабанівську початкову школу Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області»
I. Найменування організатора громадського обговорення
Середнянська селищна рада Ужгородського району Закарпатської області
ІІ. Документи, винесені на громадське обговорення
Проєктрішення Середнянської селищної ради про перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області на Чабанівську початкову школу Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області
ІІІ. Нормативне забезпечення
Частина перша статті 143 Конституції України
Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Пункт 1 частини першої статті 1032 Бюджетного кодексу України
Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Абзац другий пункту 30 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Абзац перший частини другої статті 25 Закону України «Про освіту»
Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом
Абзац другий частини шостої статті 25 Закону України «Про освіту»
Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Частина перша статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Рішення Середнянської селищної ради від 10 травня 2024 року
Про організацію та проведення громадського обговорення щодо пониження ступеня Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Частина друга статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
ІV. Мета проведення громадського обговорення
Врахування думки жителів Середнянськоїселищної територіальної громади щодо перепрофілювання (зміну типу) та перейменування закладу освіти громади – Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області
V. Обґрунтування
Із вступом у дію Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон) з’явилось законодавче підґрунтя для реформування системи загальної середньої освіти, що має сприяти підвищенню якості освіти та освітньої діяльності, істотному зростанню інтелектуального та культурного потенціалу суспільства та особистості.
На державному рівні ініційована освітня трансформація, яка передбачає оптимізацію мережі закладів освіти з урахуванням демографічних реалій та ефективного використання бюджетних ресурсів. Зменшення кількості учнів в окремих населених пунктах зумовлює низьку наповнюваність класів, що призводить до нераціонального використання коштів державного та місцевого бюджету.
Фінансування закладів з малою кількістю учнів є вкрай затратним – витрати на енергоносії, оплату праці техперсоналу, комунальні послуги не відповідають кількості охоплених освітнім процесом дітей. Альтернативою є спрямування вивільнених коштів на покращення умов у закладах, які мають необхідну матеріально-технічну базу, доступ до позашкільної освіти, гурткової діяльності, участі в конкурсах, олімпіадах, спортивних заходах тощо.
Аналіз демографічної ситуації в с. Чабанівка свідчить про зменшення народжуваності дітей:
Населений пункт | Роки народження дітей/к-сть дітей | ||||||||
2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | ||
с. Чабанівка | 6 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 | 4 | 3 |
Протягом останніх років у Чабанівській гімназії навчається менше 50-ти учнів:
2020/2021 н.р. – 47 учнів
2021/2022 н.р. – 46 учнів
2022/2023 н.р. – 48 учнів
2023/2024 н.р. – 48 учень
Прогнозована кількість учнів у 2024/2025 н.р.– 41 дитина (враховуючи виїзд громадян за кордон у військовий час та міграцію дітей-ВПО).
Кількість учнів у класах станом на 2023/2024 навчальний рік:
1 клас – 6 учні
2 клас – 3 учнів
3 клас – 7 учнів
4 клас – 5 учнів
Разом у 1-4 класах 21 учень
5 клас – 8 учнів
6 клас – 7 учні
7 клас – 0 учнів
8 клас – 5 учнів
9 клас – 7 учні
Разом у 5-9 класах 27 учнів
Другий клас є неповними (менше 5 учнів), тому 2 і 4 клас навчаються у з’єднаному класі (класі-комплекті); 8 клас відсутній зовсім. Середня наповнюваність класів становить 5 учнів, яких навчають 11 педагогів. Зараз учні навчаються у дві зміни, що є порушенням норм, оскільки будівля закладу невелика – нема приміщень для кожного класу. За таких умов відсутні можливості для повноцінної організації виховної, спортивної, позакласної роботи, що негативно впливає на соціалізацію дітей. Учні не показують високих результатів у предметних олімпіадах, конкурсах, змаганнях, а педагогічний колектив не має умов для ефективної методичної діяльності.
Прогнозована кількість учнів у класах станом на 2024/2025 навчальний рік (враховуючи виїзд громадян за кордон у військовий час та міграцію дітей-ВПО):
1 клас – 2 учні
2 клас – 5 учнів
3 клас – 3 учнів
4 клас – 5 учнів
Разом у 1-4 класах 15 учнів
5 клас – 6 учнів
6 клас – 7 учні
7 клас – 7 учнів
8 клас – 0 учнів
9 клас – 6 учні
Разом у 5-9 класах 26 учнів
Перший та третій клас будуть неповними (менше 5 учнів), тому навчатимуться у з’єднаному класі (класі-комплекті).
На 2025/2026 навчальний рік, враховуючи зміну місця проживання місцевого населення, відмова батьків від зарахування учнів до Чабанівської гімназії у початкові класи з причини неповного класу, виїзд громадян за кордон у військовий час та міграцію дітей-ВПО, у 1-4 класах прогнозується 11-12 учнів, що зумовить скорочення ще одного класу, тобто усі учнів початкових класів будуть навчатися у 2-х з’єднаних класах: 1 і 3 клас разом та 2 і 4 клас. Таким чином, у базовій школі взагалі не буде повних класів.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 року №245 «Про внесення змін до постанов КМУ від 14.01.2015 №6 та від 27.12.2017 №1088», з 1 вересня 2025 року за рахунок субвенції з державного бюджету не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), якщо кількість учнів у них становить менше ніж 45 осіб (пункт 10 порядку та умови надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам,затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. № 245)).
У реаліях воєнного стану фінансування освітньої галузі з державного бюджету суттєво скорочується. Враховуючи демографічну ситуацію, прогнозується, що з 1 вересня 2025 року в Чабанівській гімназії буде лише 36-37 учнів, освітня субвенція на оплату праці педагогічних працівників не буде надаватися, і відповідне фінансове навантаження повністю перейде на місцевий бюджет.
На сьогодні витрати на утримання Чабанівської гімназії вдвічі перевищують аналогічні витрати на одного учня у ліцеї. Утримання закладу в нинішньому форматі та забезпечення заробітної плати педагогам стає фінансово неможливим. Єдиним реальним рішенням у цій ситуації є зміна типу закладу освіти – з гімназії на початкову школу, що дасть змогу зберегти доступ до освіти для молодших школярів та забезпечити фінансування оплати праці педагогічних працівників за рахунок державного бюджету.
Педагогічним та іншим працівникам Чабанівськоїгімназії за наявності вакансій буде запропоноване подальше працевлаштування у закладах освіти Середнянської селищної ради. Учні 5-9 класів будуть переведені для продовження навчання у Дубрівську гімназію. Підвіз учнів та педагогічних працівників буде забезпечено шкільним автобусом з місця проживання до місця навчання та у зворотному напрямку.
Таким чином, зміна типу закладу освіти з гімназії на початкову школу є вимушеним, але обґрунтованим кроком, що відповідає як фінансовим реаліям, так і стратегічним завданням забезпечення якісної та доступної освіти для учнів громади.
VІ. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу
ЖителіСереднянськоїселищної територіальної громади
VІІ. Формат проведення громадського обговорення та порядок участі в обговоренні представників визначених соціальних груп населення
Пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника за адресою: 89452, Закарпатська область, Ужгородський район, вул. Закарпатська, 63, або на електронну пошту: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.(Середнянська селищна рада) з 15 травня 2024 року по 14травня 2025 року до 17.00 год. Анонімні пропозиції (зауваження) не розглядаються.
Консультації з громадськістю проводитимуться у формі публічного громадського обговорення, шляхом зустрічей керівництва Середнянської селищної ради та відділу освітиСереднянської селищної ради за визначеним графіком.
Графік проведення публічного громадського обговорення
Дата | Тема обговорення | Місце проведення, адреса | Час |
09.05. 2025 |
Про перепрофілювання (зміни типу) та перейменування Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області на Чабанівську початкову школу Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області | селище Середнє, вул. Закарпатська, 63 |
з 10.00 до 12.00 |
У громадському обговоренні з правом голосу можуть брати участь дієздатні жителі Середнянськоїселищної територіальної громади, які досягли 18-річного віку та місце проживання яких в установленому законом порядку зареєстроване на території, в межах якої проводяться громадські обговорення.
Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Василиндра Роман Юрійович – заступник Середнянського селищного голови. Контактна особа – Горгош Людмила Іванівна – начальник відділу освіти Середнянської селищної ради.
Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення.
Проєкт рішення
Про перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області на Чабанівську початкову школу Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про повну загальну середню освіту», Закону України «Про освіту», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 р. № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», рішення Середнянської селищної ради від 10 травня 2024 року «Про організацію та проведення громадського обговорення щодо пониження ступеня Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області», з метою упорядкування мережі закладів освіти Середнянської селищної ради та приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства типів та найменувань закладів загальної середньої освіти, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань освіти, культури, охорони здоров’я, спорту, соціального захисту, в справах пенсіонерів, ветеранів, інвалідів та учасників бойових дій, селищна рада
ВИРІШИЛА:
1. Перепрофілювати (змінити тип) та перейменувати Чабанівську гімназію Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області (код за ЄДРПОУ 22098459), юридична адреса: вул. Лесі Українки, 38, с. Чабанівка, Ужгородський районуЗакарпатської області) на Чабанівську початкову школу Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області (код за ЄДРПОУ 22098459), юридична адреса: вул. Лесі Українки, 38, с. Чабанівка, Ужгородський районуЗакарпатської області), що забезпечує здобуття початкової та базової середньої освіти, до 01 серпня 2025 року.
2. Встановити, що Чабанівська початкова школа Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області (код за ЄДРПОУ 22098459) є правонаступником всіх прав і обов’язків Чабанівської гімназії Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області (код за ЄДРПОУ 22098459).
3. Затвердити статут Чабанівської початкової школи Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області(код ЄДРПОУ 22098459) у новій редакції, щододається.
4. Директору Чабанівської початкової школи Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області:
провести необхідні дії щодо державної реєстрації нової редакції Статуту та відповідних змін, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, відповідно до чинного законодавства України.
вжити організаційно-правових заходів, передбачених чинним законодавством про працю України, щодо дотримання прав та гарантій працівників у зв’язку з перепрофілюванням (зміною типу) закладу.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань освіти, культури, охорони здоров’я, спорту, соціального захисту, в справах пенсіонерів, ветеранів, інвалідів та учасників бойових дій.